Ekologiczne przedmioty wokół naszego dziecka, czyli jakie?

Świat ostatnimi czasy zasypał nas sztucznymi wynalazkami do codziennego użytku. Wszelkie reklamówki na zakupy, jednorazowe opakowania, meble, akcesoria dla dzieci to plastik, który jak się okazuje nie jest biodegradowalny. Zaczęliśmy tonąć w śmieciach i co bardzo istotne, plastik ma negatywny wpływ na nasze i dzieci oraz ich zdrowie.

Jak uchronić dziecko przed nawałem plastikowych akcesoriów?

Ograniczajmy plastik w otoczeniu naszego dziecka. Zastępujmy tworzywa sztuczne naturalnymi. Zastąpmy plastikowe krzesełko i stolik na drewniany, a butelkę do karmienia z PCV na szklaną. Chcieliśmy mieć butelki do karmienia, które się nie tłuką, ale one po pewnym czasie zaczynają wchodzić w reakcję z żywnością, co widać na ściankach butelki, że coraz trudniej ją domyć.

Zabawki małe dziecko wkłada do ust, kupujmy mu wszelkie gryzaczki i grzechotki z atestowanego surowca.W otoczeniu malucha powinno być jak najmniej elementów plastikowych. Nasi dziadkowie bawili się drewnianymi zabawkami, czego teraz moglibyśmy im pozazdrościć, na szczęście takie zabawki wracają do łask, a z racji naturalnego surowca są dla dzieci bezpieczne.

Zalety zabawek z drewna

Główną zaletą, jaką posiadają drewniane zabawki to ich nietoksyczność, Poza tym są:

  • trwałe (wielopokoleniowe),
  • ekologiczne,
  • są pozbawione ostrych krawędzi,
  • nie zatruwają środowiska naturalnego,
  • są w 100 procentach biodegradowalne,
  • miłe w dotyku,
  • nie uczulają itp.

Z odpowiedniego drewna są lekkie, łatwo je wyprofilować, by nie miały ostrych kantów i krawędzi i co dziwne, dziecko bawiące się drewnianymi klockami sprawia wrażenie bardziej szczęśliwego. Czyżby sprawiał to kontakt z naturą?

Barwny świat wokół dziecka

Zabawki z drewna zachwycają kolorystyką i funkcjonalnością. Pomalowane atestowanymi farbami, które nie odpryskują od drewnianych powierzchni, ani się nie zmywają, zachęcają do zabawy nimi. Z drewna są wózki do ciągnięcia na piasek, kolorowe klocki do konstrukcji budowlanych, jeżdżące kaczki, motylki itp. pchane przez dziecko dołączonym kijem, liczydła, puzzle, piramidki, samochody, a nawet książeczki. Można wyliczać w nieskończoność, jak wiele zabawek możemy dziecku dostarczyć z ekologicznego surowca.

W ogrodzie dobrze zakonserwowane drewniane huśtawki, domki, tory przeszkód będą służyć bardzo długo. Nie wyblakną w słońcu, dadzą się pomalować farbami, dzięki czemu zmiana barw uczyni je wciąż atrakcyjnymi (wybierajmy do tego celu wyłącznie farby z atestem, do dziecięcych mebli ogrodowych). Róbmy też wycieczki do lasu, pokazujmy dzieciom rosnące drzewa, pozwólmy im dotykać kory i poznawać ich różnorodną gramaturę. To także doskonała zabawa drewnem.

Kochanie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com